کاربرد انواع بست لوله

همه ما به صورت روزمره و به اشکال مختلف، با ساختمان‌سازی در ارتباط هستیم. چه ساختمان‌های در حال ساخت و ساز را دوست داشته باشیم و چه رشته و کار مرتبط به آن داشته باشیم و چه تنها در شهر رفت و آمد کنیم. اما این همه ساختمان کامل و نیمه کاره بزرگ و کوچک را چه اجزایی سر پا نگه می‌دارند؟ در این مقاله کوتاه در مورد یکی از اجزای ساختمانی یعنی بست لوله می‌خوانیم.

بست لوله چیست؟

این اسم را به قطعات فلزی یا پلاستیکی می‌دهند که برای نگه داشتن محکم لوله‌ها سر جای خود به کار می‌روند. بست‌های پلاستیکی بیشتر اوقات برای کنار هم نگه داشتن لوله‌های روکار (مثلا روی دیوار) به کار می‌روند و بست‌های فلزی در سازه‌های داربستی کاربرد دارند. همچنین بست در لوله‌کشی، فاضلاب، گرمایش، سیستم‌های الکتریکی و… هم به کار می‌رود.
کاربرد بست لوله گسترده‌تر از ساختمان‌سازی شهری و مسکونی است و این قطعات که در واقع نقش گیره یا کلیپس لوله را ایفا می‌کنند در پتروشیمی و صنایع گاز هم دیده می‌شوند.
تولید بست لوله در جنس، اندازه و قطرهای متفاوت هم به مدل ساختمان و کاربرد آن بستگی دارد. پلاستیک، مس،فولاد، استیل زنگ نزن، برنج و کروم از جمله موادی هستند که بست با آن‌ها ساخته می‌شود.
بست لوله در واقع طول لوله یا مایل را محاصره می‌کند و به دیواره‌ها و ساختارهای مختلف متصل می‌شود و به این شکل کابل را به محکم‌ترین حالت سر جای خود نگه می‌دارد. بسته به نوع استحکام لوله و کابل، بست در دو نوع گیره‌ای و غیرگیره‌ای کاربرد دارد و در بعضی از انواع آن، بهتر است کمی فضا برای تحرک داشته باشد.

برای انتخاب بست مناسب پروژه‌تان باید به این دو سوال پاسخ بدهید:
– چطور و در کجای ساختمان نصب می‌شود؟
– برای داشتن حمایت کامل در طول اجرا، به چه فضا و قطری نیاز دارد؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *