با تفاوت‌ها و شباهت‌های انواع بست لوله آشنا شوید

با توجه به بالا رفتن اهمیت صنعت آب و فاضلاب و همچنین لوله کشی، تجهیزات مختلفی برای آسان نمودن اتصالات لوله کشی ساخته شده‌اند که می‌توانند انواع لوله‌ها را به یکدیگر متصل و ثابت نگه دارند. بستها انواع مختلفی دارند مانند بست سی کا، بست گلابی، بست تک پیچ، بست دو پیچ، بست پایه‌دار رایزری‌، بست دنباله دار و…. که در ادامه کاربرد هر یک را شرح خواهیم داد.

بست لوله چیست ؟

بست لوله بانام‌های متفاوتی در بازار مرسوم است که این نام‌ها شامل گیره‌های لوله، بسته‌ای زینی یا کلیپس های لوله می‌باشند.

بست در واقع یک نوع اتصال است که در زمینه‌های مختلفی به‌صورت گسترده و برای راه اندازی و نصب و محکم نگه داشتن اتصالات مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع اتصالات یک نوع محافظ لوله هم به شمار می‌آیند که در کارهای الکتریکی، لوله کشی و در سیستم گرمایشی خانه‌ها دیده می‌شوند. بسته‌ایی مانند بست دو پیچ و بست تک پیچ به شکل دایره و یا نیم دایره‌هایی هستند که در اطراف لوله‌هایی که امتداد دارند با کمک پیچ و مهره بسته می‌شود تا لوله را در مکانی که قرار دارد حکم و ثابت نگه دارند. بنابراین بست لوله در هر زمینه‌ای که به اتصالات و نگه‌داری لوله‌ها و کابل‌ها نیاز باشد می‌توانند با هر اندازه و شکلی مورد استفاده قرار بگیرند.

بست لوله چگونه کار می‌کنند ؟

بستها در اندازه، شکل و قطرهای مختلفی تولید شده‌اند و بسته به کاری که می‌خواهید انجام دهید به کار برده می‌شوند. مواد به کار رفته در آنها شامل انواع مختلفی بوده مانند فولاد، پلاستیک، مس، استیل ، برنج و کروم. کارکرد آنها به این صورت است که با محاصره کردن قطر لوله و با نصب بر روی آن، لوله دیگر هیچ حرکتی نداشته باشد. بست ها بسته به اینکه بخواهید چگونه لوله‌ها را در جای خود ثابت نگه دارند، انواع مختلفی دارند شامل بست gripping و non-gripping .

معمولا استفاده کنندگان برای استفاده از انواع بست ها سوالات مختلفی دارند که می‌تواند شامل موارد زیر باشد؛

بست ها در کجاها استفاده شده و چطور نصب می‌شوند؟ قطر لوله باید تا چه اندازه باشد تا بست بتواند آن را نگه دارد؟

بست ها را می‌توان در بیشتر فضای بیرونی لوازمات خانگی، صنعتی و دیگر حوزه ها یافت کرد. بست لوله یکی از ابزار مفید و کارآمد است که به صورت منظم برای نگه داری، هدایت و حفظ امنیت لوله در طیف وسیعی از مواد و اشکال و در مشاغل مختلفی مانند لوله کشی‌های شهر، فاضلاب و زمینه‌های صنعتی و همچنین سیم کشی برق به کار برده می‌شوند.

انواع بست ها

بست تک پیچ

این نوع بست در انواع و سایزهای متفاوت و با جنس استیل، در کشور آلمان ساخته شده که قابلیت نصب آن، وابسته به نوع مدل آن می‌باشد. برای اتصال لوله‌ها و کابل‌ها در سطوح مختلف از این نوع بست می‌توان استفاده کرد.

بست دو پیچ

بست دو پیچ از جنس چدن داکتیل است و در کاربردهای مختلفی مانند داربست فلزی، نصب در دستگیره¬ها استفاده می¬شود و در لوله‌هایی که به صورت تقاطعی بخواهند به یکدیگر وصل شوند نیز به کار می¬رود.

بست دنباله دار

بسته‌ای دنباله دار برای لوله‌های پلیمری مناسب هستند که از جنس آهن و با روکش لاستیکی پوشانده شده¬اند که انواع آنها با قیمت مناسب در بازار موجود می‌باشد.

بست پایه دار رایزری

این نوع بست ها در مدل و اندازه‌های مختلفی ساخته شده‌اند و می‌توانند میزان بار مختلفی را تحمل کنند. یکی از متداول‌ترین بسته‌ای پایه دار، بست دو پایه است که در بیشتر اتصالات از جمله؛ لوله‌های فاضلابی، فلزی، چدنی، مسی و در رایزرهای عمودی در انتقال لوله روی دیوار با زوایای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. جنس این نوع بست ها از آهن است و با ماده¬ای از جنس روی پوشانده شده و در مقابل زنگ زدگی مقاومت بالایی دارد.

بست ساده یا بست دون پایه

در نصب لوله­ ها به صورت عمودی و افقی با تکیه گاه پلیمری و ورق گالوانیزه، از این بست لوله استفاده می‌شود.

بست آویز با پیچ ریگلاژ یا بست ریگلاژی

برای اینکه شیب بندی و ارتفاعات تنظیم شوند می‌توان در خطوط افقی و زیرسقفی ها از این نوع بست لوله استفاده کرد.

بست کرپی یا یوبولت

این نوع بست ها دارای قطری استاندارد و از جنس گالوانیزه سرد هستند که در خطوط مختلفی از لوله‌ها استفاده می‌شوند.

بست گلابی یا رکابی

این بست ها تفاوت‌هایی در حالت رکابی با دیگر بست¬ها دارند ولی می‌توانند مانند دیگر بست ها در موارد مشابهی استفاده شوند.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *